German Darts Championship: Draw revealed as defending champion Gurney faces Clemens or West

Defending champion Daryl Gurney will face either Steve West or Gabriel Clemens as the German Darts Championship takes place in Hildesheim this weekend.

Following a hiatus of over six months since Gerwyn Price’s success in Belgium, the second European Tour event of 2020 finally takes place in front of a sizeable crowd.

The popular European Tour has been detrimentally affected by the ongoing coronavirus pandemic, but three events are set to take place ahead of October’s European Championship.

Gurney, who overcame Ricky Evans last year to secure his maiden European Tour honour, will begin his title defence on Saturday afternoon against either West or home favourite Clemens of Germany.

World number one Michael van Gerwen takes on either Steve Lennon or Russian Boris Koltsov, while reigning world champion Peter Wright faces the unseeded Michael Smith or Alan Tabern.

Second seed Ian White hopes to continue his fantastic form in front of the European Tour cameras and meets either Reece Robinson or Max Hopp.

Recently-crowned World Series of Darts Finals champion Price faces a tough second round opponent in either Jeffrey de Zwaan or South Africa’s Devon Petersen.

The German Darts Championship is the final tournament before the cut-off for October’s World Grand Prix, with a number of spaces still up for grabs across the weekend in Hildesheim.

The tournament commences at 12pm on Friday afternoon at Halle 39 and the action will be streamed live via PDCTV and various bookmakers’ websites.

GERMAN DARTS CHAMPIONSHIP


Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Boris Koltsov/Steve Lennon
(16) Jermaine Wattimena v Steffen Siepmann/Mervyn King
(8) Mensur Suljovic v Franz Roetzsch/Jeff Smith
(9) James Wade v Jason Lowe/Nico Kurz
(4) Peter Wright v Michael Smith/Alan Tabern
(13) Jonny Clayton v Chris Dobey/Ryan Murray
(5) Dave Chisnall v Lukas Wenig/Cody Harris
(12) Nathan Aspinall v Ronny Huybrechts/Dragutin Horvat
(2) Ian White v Reece Robinson/Max Hopp
(15) Adrian Lewis v Danny Noppert/Josh Payne
(7) Daryl Gurney v Steve West/Gabriel Clemens
(10) Glen Durrant v Scott Waites/Darren Penhall
(3) Gerwyn Price v Jeffrey de Zwaan/Devon Petersen
(14) Rob Cross v Daniel Larsson/William O’Connor
(6) Krzysztof Ratajski v Ron Meulenkamp/Richard North
(11) Joe Cullen v Steve Brown/Adam Hunt

Friday September 25
First Round
Afternoon Session (12pm)

Scott Waites v Darren Penhall
Daniel Larsson v William O’Connor
Ron Meulenkamp v Richard North
Boris Koltsov v Steve Lennon
Franz Roetzsch v Jeff Smith
Lukas Wenig v Cody Harris
Ronny Huybrechts v Dragutin Horvat
Steffen Siepmann v Mervyn King

Evening Session (6pm)
Danny Noppert v Josh Payne
Steve Brown v Adam Hunt
Steve West v Gabriel Clemens
Jason Lowe v Nico Kurz
Reece Robinson v Max Hopp
Jeffrey de Zwaan v Devon Petersen
Chris Dobey v Ryan Murray
Michael Smith v Alan Tabern

Saturday September 26
Second Round
Afternoon Session (12pm)

Dave Chisnall v Wenig/Harris
Jermaine Wattimena v Siepmann/King
Adrian Lewis v Noppert/Payne
James Wade v Lowe/Kurz
Daryl Gurney v West/Clemens
Nathan Aspinall v Huybrechts/Horvat
Glen Durrant v Waites/Penhall
Rob Cross v Larsson/O’Connor

Evening Session (6pm)
Jonny Clayton v Dobey/Murray
Ian White v Robinson/Hopp
Mensur Suljovic v Roetzsch/J Smith
Michael van Gerwen v Koltsov/Lennon
Peter Wright v M Smith/Tabern
Krzysztof Ratajski v Meulenkamp/North
Gerwyn Price v De Zwaan/Petersen
Joe Cullen v Brown/Hunt


(Photography: PDC Europe)

About The Author

Ben Hudd Ben is a dedicated sports writer and aspiring sports journalist, covering all aspects of darts for the ever-growing Darts Planet TV. He has a passion for sport, particularly darts, cricket and football.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

Darts Planet TV

FREE
VIEW