PDC Home Tour II: Ratajski, Clayton and Heta amongst players to qualify for Championship Group

Damon Heta, Krzysztof Ratajski and Jonny Clayton were amongst seven players to progress to the PDC Home Tour II Championship Group at the conclusion of Phase Three.

Phase Three contained the 21 winners from the online innovation’s second phase, with three winners, three runners-up and one fortunate third-placed player making up Tuesday’s finale.

Monday was a day to remember for Australian Heta and Hong Kong’s Kai Fan Leung as they secured their spots in the final day of Home Tour II action.

Heta opened his account with a tense 5-4 win over Luke Woodhouse, before later producing some of his best darts with a 5-1 win in his final match against eventual runner-up Leung.

‘The Heat’ had an overall average of 94.63 and was impressive throughout the day. Heta’s only defeat came at the hands of Ron Meulenkamp.

Liverpool-based Leung was also impressive over the course of play, picking up four wins from six matches with an overall average of 94.9.

Leung’s two whitewash wins over Meulenkamp and Woodhouse gave him the positive leg difference he needed to safely passage through to the finale of the remotely contested event.

Elsewhere, it was disappointment for online darts veteran Andy Boulton, James Wilson, Woodhouse and Carl Wilkinson who all failed to qualify for the final.

Ron Meulenkamp’s finishing position of third with four victories was eventually enough to secure his place in the Championship Group, alongside the automatically qualified Leung and Heta.

Tuesday’s group was subsequently dominated by reigning Gibraltar Darts Trophy champion Krzysztof Ratajski – who won five of his six matches to top the table and earn progression to the Championship Group.

Ratajski was joined in second place by Ross Smith. ‘The Polish Eagle’ started off proceedings with a dominant 5-1 win over Marko Kantele with an impressive 83 percent on the doubles.

The Pole followed this up with another comfortable 5-1 victory over Welshman Nick Kenny, with his only defeat of the day coming at the hands of Development Tour table-topper Ryan Meikle.

Ross Smith had another impressive day of online darts with four wins from a possible six. Smith confirmed a second-placed finish with a tense 5-4 win over former World Grand Prix semi-finalist Chris Dobey.

The Kent man lost out to Ratajski and Kenny throughout the day but his overall average of 90.68 was ultimately enough to see him through.

Dobey matched Smith’s four victories, but due to an inferior leg difference ‘Hollywood’ was eliminated from the event.

It was a disappointing day at the office for Kenny, Meikle and Joe Murnan who were also eliminated from the innovative event.

It was then a memorable afternoon for Jonny Clayton on Wednesday as the Welshman ran out an undefeated winner of Group Three.

Clayton had a blistering day which included a 170 finish, three ton-plus averages and a 106.96 average to conclude his campaign.

‘The Ferret’ saw off Bradley Brooks 5-4 in his toughest match of the day, and dropped only eleven legs over the course of his six matches with an overall average of 99.19.

Clayton was joined in the Championship Group by the departing world youth champion Luke Humphries – whose only defeat came at the hands of Clayton, with revenge potentially being on the cards in Tuesday’s finale.

Humphries best result of the day came when he produced a 5-0 demolition job on Jermaine Wattimena with a fabulous 108.91 average. Overall, Humphries had a daily average of 98.32.

Meanwhile, Kim Huybrechts missed out with three wins to his name and there was also disappointment for Brooks, Gabriel Clemens, Kirk Shepherd and Wattimena.

The second edition of the PDC Home Tour reaches its climax on Tuesday afternoon, with seven players aiming to become the second online champion.

PDC HOME TOUR II PHASE THREE


Phase Three – Group One
Monday October 12

Kai Fan Leung 5-0 Luke Woodhouse
James Wilson 5-3 Ron Meulenkamp
Carl Wilkinson 5-3 Andy Boulton
Damon Heta 5-4 Luke Woodhouse
Andy Boulton 5-4 Kai Fan Leung
Ron Meulenkamp 5-1 Carl Wilkinson
Damon Heta 5-1 James Wilson
Andy Boulton 5-4 Luke Woodhouse
Kai Fan Leung 5-0 Ron Meulenkamp
James Wilson 5-2 Carl Wilkinson
Damon Heta 5-2 Andy Boulton
Ron Meulenkamp 5-3 Luke Woodhouse
Kai Fan Leung 5-3 James Wilson
Damon Heta 5-2 Carl Wilkinson
Ron Meulenkamp 5-2 Andy Boulton
Luke Woodhouse 5-2 James Wilson
Kai Fan Leung 5-1 Carl Wilkinson
Ron Meulenkamp 5-2 Damon Heta
James Wilson 5-1 Andy Boulton
Carl Wilkinson 5-0 Luke Woodhouse
Damon Heta 5-1 Kai Fan Leung

Group Standings
1 Damon Heta P6 W5 L1 DIFF +12 PTS 10
2 Kai Fan Leung P6 W4 L2 DIFF +11 PTS 8
3 Ron Meulenkamp P6 W4 L2 DIFF +5 PTS 8
4 James Wilson P6 W3 L3 DIFF +0 PTS 6
5 Carl Wilkinson P6 W2 L4 DIFF -7 PTS 4
6 Andy Boulton P6 W2 L4 DIFF -10 PTS 4
7 Luke Woodhouse P6 W1 L5 DIFF -11 PTS 2

Phase Three – Group Two
Tuesday October 13

Krzysztof Ratajski 5-1 Marko Kantele
Ross Smith 5-2 Joe Murnan
Chris Dobey 5-4 Ryan Meikle
Krzysztof Ratajski 5-1 Nick Kenny
Chris Dobey 5-3 Marko Kantele
Joe Murnan 5-2 Ryan Meikle
Nick Kenny 5-4 Ross Smith
Krzysztof Ratajski 5-1 Chris Dobey
Joe Murnan 5-2 Marko Kantele
Ross Smith 5-2 Ryan Meikle
Chris Dobey 5-4 Nick Kenny
Krzysztof Ratajski 5-4 Joe Murnan
Ross Smith 5-2 Marko Kantele
Nick Kenny 5-3 Ryan Meikle
Chris Dobey 5-2 Joe Murnan
Krzysztof Ratajski 5-3 Ross Smith
Ryan Meikle 5-4 Marko Kantele
Nick Kenny 5-1 Joe Murnan
Ross Smith 5-4 Chris Dobey
Ryan Meikle 5-4 Krzysztof Ratajski
Marko Kantele 5-2 Nick Kenny

Group Standings
1 Krzysztof Ratajski P6 W5 L1 DIFF +14 PTS 10
2 Ross Smith P6 W4 L2 DIFF +7 PTS 8
3 Chris Dobey P6 W4 L2 DIFF +2 PTS 8
4 Nick Kenny P6 W3 L3 DIFF -1 PTS 6
5 Joe Murnan P6 W2 L4 DIFF -5 PTS 4
6 Ryan Meikle P6 W2 L4 DIFF -7 PTS 4
7 Marko Kantele P6 W1 L5 DIFF -10 PTS 2

Phase Three – Group Three
Wednesday October 14

Kirk Shepherd 5-3 Bradley Brooks
Gabriel Clemens 5-4 Kim Huybrechts
Jonny Clayton 5-2 Jermaine Wattimena
Luke Humphries 5-2 Bradley Brooks
Jermaine Wattimena 5-2 Kirk Shepherd
Jonny Clayton 5-2 Gabriel Clemens
Luke Humphries 5-1 Kim Huybrechts
Jermaine Wattimena 5-2 Bradley Brooks
Kirk Shepherd 5-3 Gabriel Clemens
Jonny Clayton 5-0 Kim Huybrechts
Luke Humphries 5-0 Jermaine Wattimena
Bradley Brooks 5-4 Gabriel Clemens
Kim Huybrechts 5-2 Kirk Shepherd
Jonny Clayton 5-2 Luke Humphries
Gabriel Clemens 5-3 Jermaine Wattimena
Kim Huybrechts 5-2 Bradley Brooks
Jonny Clayton 5-1 Kirk Shepherd
Luke Humphries 5-1 Gabriel Clemens
Kim Huybrechts 5-1 Jermaine Wattimena
Jonny Clayton 5-4 Bradley Brooks
Luke Humphries 5-1 Kirk Shepherd

Group Standings
1 Jonny Clayton P6 W6 L0 DIFF +19 PTS 12
2 Luke Humphries P6 W5 L1 DIFF +17 PTS 10
3 Kim Huybrechts P6 W3 L3 DIFF +0 PTS 6
4 Gabriel Clemens P6 W2 L4 DIFF -7 PTS 4
5 Jermaine Wattimena P6 W2 L4 DIFF -8 PTS 4
6 Kirk Shepherd P6 W2 L4 DIFF -10 PTS 4
7 Bradley Brooks P6 W1 L5 DIFF -11 PTS 2


(Featured Image: Chris Sargeant/Tip Top Pics)

About The Author

LEAVE YOUR COMMENT

Darts Planet TV

FREE
VIEW