World Cup Draw Announced

The draw for the BetVictor World Cup of Darts was made yesterday, and the holders, Netherlands face a tricky first round assignment against Spain.

The Dutch’s new look pairing of Michael van Gerwen and Jermaine Wattimena will team up to face the reliable paring of Cristo Reyes and Toni Alcinas in the team event at the Barclaycard Arena in Hamburg, Germany next month. The tournament takes place from June 6-9. Spain are best remembered for dumping Phil Taylor and James Wade’s England team out in the first round in the inaugural edition of the competition, and will be looking to cause a similar shock this time around.

The second seeds are Scotland, and the pairing of Gary Anderson and Peter Wright, and they drew Denmark in round one, represented by Per Laursen and Niels Heinsoe.

England open up against the Philippines, where Rob Cross and Michael Smith will take on Lourence Ilagan and Noel Malicdem.

Many shrewd tips for the tournament have been for Wales, and Gerwyn Price and Jonny Clayton open up against Singapore, captained by the legend, Paul Lim, who will team up with his namesake Harith Lim.

Home heroes Max Hopp and Martin Schindler carry the weight of a nation, and they begin against Hungary

Dark horses, Belgium, with Kim Huybrechts and Dimitri van den Bergh on board, take on Hong Kong, while Daryl Gurney and Brendan Dolan represent Northern Ireland, who take on South Africa in round one.

Here is the draw in full:

2019 BetVictor World Cup of Darts
Draw Bracket

(1) England v Philippines
Republic of Ireland v Greece
(8) Austria v Russia
China v USA
(5) Australia v Finland
Italy v Canada
(4) Netherlands v Spain
Poland v Czech Republic
(2) Scotland v Denmark
Brazil v Sweden
(7) Belgium v Hong Kong
Hungary v Germany
(6) Northern Ireland v South Africa
New Zealand v Lithuania
(3) Wales v Singapore
Gibraltar v Japan

Nations & Competing Players
(Seed 1) England – Rob Cross & Michael Smith
(Seed 2) Scotland – Gary Anderson & Peter Wright
(Seed 3) Wales – Gerwyn Price & Jonny Clayton
(Seed 4) Netherlands – Michael van Gerwen & Jermaine Wattimena
(Seed 5) Australia – Simon Whitlock & Kyle Anderson
(Seed 6) Northern Ireland – Daryl Gurney & Brendan Dolan
(Seed 7) Belgium – Kim Huybrechts & Dimitri Van den Bergh
(Seed 8) Austria – Mensur Suljovic & Zoran Lerchbacher
Brazil – Diogo Portela & Artur Valle
Canada – Dawson Murschell & Jim Long
China – Xiaochen Zong & Qingyu Zhan
Czech Republic – Pavel Jirkal & Karel Sedlacek
Denmark – Per Laursen & Niels Heinsøe
Finland – Marko Kantele & Kim Viljanen
Germany – Max Hopp & Martin Schindler
Gibraltar – Dyson Parody & Antony Lopez
Greece – John Michael & Veniamin Symeonidis
Hong Kong – Royden Lam & Kai Fan Leung
Hungary – Pal Szekely & Janos Vegso
Italy – Andrea Micheletti & Stefano Tomassetti
Japan – Seigo Asada & Haruki Muramatsu
Lithuania – Darius Labanauskas & Mindaugas Barauskas
New Zealand – Cody Harris & Haupai Puha
Philippines – Lourence Ilagan & Noel Malicdem
Poland – Krzysztof Ratajski & Tytus Kanik
Republic of Ireland – Steve Lennon & William O’Connor
Russia – Boris Koltsov & Aleksey Kadochnikov
Singapore – Paul Lim & Harith Lim
South Africa – Devon Petersen & Vernon Bouwers
Spain – Cristo Reyes & Toni Alcinas
Sweden – Dennis Nilsson & Magnus Caris
United States of America – Darin Young & Chuck Puleo

Session Times:
Thursday June 6 (1900 local time, 1800 BST)

First Round x8

Friday June 7 (1900 local time, 1800 BST)
First Round x8

Saturday June 8
Afternoon Session (1300 local time, 1800 BST)

Second Round x4

Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Second Round x4

Sunday June 9
Afternoon Session (1200 local time, 1800 BST)

Quarter-Finals

Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Semi-Finals
Final

 

(Visited 36 times, 1 visits today)

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Issue 6 - August 2019 Darts Planet Magazine Now On SaleORDER TODAY
+ +